Rs Otomasyon

Sensörlü Kapı

Sensörlü Kapı

 

Otomatik sensörlü kapı aslında gün içerisinde giriş yaptığınız binaların çok büyük bir kısmında karşılaştığınız, daha çok bina giriş kapısı olarak kullanılan bir otomatik kapı çeşididir. Bu otomatik kapılara “fotoselli” kapı denmesinin sebebi, kapının üstünde yer alan ve kapının otomatik olarak açılmasını sağlayan sensör sistemine sahip olmasıdır.

Otomatik sensörlü kapı nedir sorusunun cevabını öğrenmek için önce otomatik sensörlü kapı mekanizması nasıl çalışır sorusunun cevabını araştırmak gerekir. Fotosel, foto direnç denen bir mekanizma sistemi ile çalışmaktadır.

Foto direnç, LDR denen ve genellikle kadmiyum sülfitten elde edilen bir malzemeden elde edilen ve maruz kaldığı ışık yoğunluğuna göre değişkenlik gösteren bir direnç mekanizmasıdır. Bu mekanizma içerisinde ışık yoğunluğu azaldıkça direnç değerleri artar ve sistem temel olarak bu şekilde çalışır.

Örneğin karanlıkta 100 kW olan foto direnç değeri gün ışığında 10 kW’a inebilmektedir. Bununla birlikte bu sistem dahilinde çalışan ve ışığa duyarlı olan bu sensörlerin, bir nevi insan gözü ile benzer bir mantıkta çalıştığını söylemekte fayda vardır.

Pekiyi bu kadar çok binada ve mimari yapıda sensörlü kapı modelleri ile karşılaşıyor olmanızın sebebi nedir? Elbette sensörlü kapı sistemlerinin sunduğu avantajlardan kaynaklanıyor. Otomatik olarak açılıp kapanması ile bina ziyaretçilerine konfor sunması, dayanıklı bir sisteme bağlı olduğu için bina sahiplerine uzun ömürlü bir kullanım vaat etmesi ve kaliteli sensörlü kapı markaları tarafından yapıldığı sürece yüksek fiyat – performans oranı göstermesi, sensörlü kapı modellerinin sunduğu avantajlardan sadece birkaç tanesi.

Fotoselli Sensörlü Kapı, Sensörlü Kapı, Sensörlü Otomatik Kapı
Fotoselli Sensörlü Kapı, Sensörlü Kapı, Sensörlü Otomatik Kapı

Radarlı ve Motorlu Sensörlü Kapı

Radarlı fotoselli kapı, aslında sensörlü kapı olarak bildiğimiz kapılardır. Sensörlü kapı radarlı olduğu zaman kapıya yaklaşan obje algılanır ve kapı otomatik olarak açılmaya başlar. Bu sistem, mikrodalga ışınlar ve kızılötesi frekanslar eşliğinde çalışır. Fotoselli cam kapıya yaklaşan obje algılandığı andan itibaren düşük voltajlı bir elektrik sistemi üzerinden sinyaller kapının kontrol paneline gönderilir ve radarlı sensörlü kapı örnekleri de böylece açılmış olur.

Sensörlü kapı üreticilerinin üretim esnasında en önemli süreçlerini oluşturan kısım, motorlu fotoselli kapıdır. Motorlu fotoselli kapı, sensörlü kapı imalatı esnasında sistemin en önemli çalışma mantığına sahiptir ve kapını yürütme mekanizması ile doğrudan alakalıdır. Her ne kadar günümüzde dekoderli motorlar çok fazla üretilmiyor olsa da, yine de benzerlerine rastlamak mümkündür. Kapı motoru ve az evvel bahsetmiş olduğumuz yürütme grubu, birbiri ile bağlantılı olarak çalışır. Hız ayarı, ağırlık ayarı, açılma oranı gibi fonksiyonları motorlu fotoselli kapının yürütme kısmından ayarlamak ve kapının performansını buna göre belirlemek mümkündür.

Sensörlü kapı fiyatları yukarıda bahsettiğimiz özeliklere göre değişkenlik göstermektedir. Sizlerde tüm sensörlü kapı siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir