Rs Otomasyon

Otomatik Kepenk

Otomatik Kepenk
Otomatik Kepenkler

Hayatımızı biraz olsun kolaylaştıran bir obje var ise onlardan biri de kepenklerdir. Kepenkler, kullanılmaya başlandığı günden bu yana, hırsızlık olaylarında azalma gözlemlenmiştir. Hırsızlara karşı en önemli silah görevi gören kepenk sistemi, iş yeri sahiplerini ve ev sahiplerini sevindiren bir yardımcı olmuştur.

Otomatik Kepenk Nedir?

İş yerlerini, pencereleri, kapı ve benzeri yerleri kapatmak amacıyla kullanılan bir araçtır. Türlü şekillerde yapılan kepenklerde genellikle; sac levha, tahta kanat veya demir kanat kullanılmaktadır. Eski tarz kepenk kullanırken, zorlanırız, olağanüstü güç gerektirir. Bu nedenle eski kepenk yaptırmaktansa otomatik kepenk yaptırmak en mantıklısı olacaktır.

Eski kepenkler artık miadını doldurmuştur ve otomatik kepenk yaptıran, özellikle mağaza ve iş yerlerinin sahipleri, hem iş yerlerinin güvenliğini sağlar hem de günümüz teknolojisinden yararlanarak, uzun ömre sahip, zahmet gerektirmeyen ve sorunsuz bir çalışma şekline sahip olmuşlardır. Bu tarz otomatik kepenk sistemi, çelik gövde ve daha çok güvenliğin ön planda tutulması istenen uygulamalardır. Standart dışı genişlik ve yükseklik ( 8 metre ve üzeri ) değerlerine sahip olan endüstriyel otomatik kepenklerde et kalınlıkları 1.5 mm’ e kadar arttırılarak uygulanır.

Otomatik Kepenk Sistemi Çeşitleri

Her şeyde olduğu gibi otomatik kepenklerde de malzeme çeşitliliği mevcuttur. Otomatik kepenk sistemleri, galvaniz çelik ve alüminyum sistemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Galvaniz çelikten yapılma otomatik kepenk sistemleri, güvenliğin ön planda olduğu tüm mekanlarda tercih edilmelidir. Manuel kepenk; iş yerleri, garaj kapıları, depo ve buna benzer yerlerde kullanılan, beden gücü kullanılarak açılıp kapatılabilen eski tip kepenk sistemidir. Manuel kepenkler de kendi arasında, kullanılan malzemeye göre çeşitlenmektedir; Sac kepenkler, demir profilli kepenkler, file kepenkler ve akordiyon kepenk.

Kepenk Sisteminin Olmazsa Olmazı

Otomatik ya da manul kepenk çeşitlerinin olmazsa olmazı parçası; daraba yaylarıdır. Bu kepenk yayları, dükkan, mağaza, iş hanı, fabrika ve benzeri çeşitli özel ve resmi nitelikli mülklerde kullanılan kepenk mekanizmasının ana kumandası görevini görmektedir. Kepenk yaptırırken bu kepenk yaylarının Avrupa standartlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yaylar genel olarak; file ve sac kepenk sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kepenk sistemlerinin olmazsa olmazı olan daraba yayları ile ilgili birkaç bilgi vermemiz gerekirse; ebatı 8′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 244 cm olacaktır ve sistem ağırlğı; 1120 kilogram olacaktır. Ebatı 10′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 3 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 1400 kilogram olacaktır. Ebatı; 12′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 366 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 1680 kilogram olacaktır. Ebatı; 14′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 427 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 1960 kilogram olacaktır.

Ebatı; 16′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 488 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 2240 kilogram olacaktır. Ebatı; 18′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 549 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 2520 kilogram olacaktır. Ebatı; 20′ (ft) olan yayın uygulanacağı sistem boyu; 610 cm olacaktır ve sistem ağırlığı; 2800 kilogram ağırlığa ulaşacaktır. ( parantez içerisinde gösterilen “ft” feet anlamında olup, santimetre karşılığı da verilmiştir, 1 foot (ft) = 30.48 cm’ dir )

Otomatik Kepenk Sisteminin Avantajları

Kepenk sisteminin kullanımı, oldukça eski ve köklü sistemlerden bir tanesidir. İnsanların, dükkanlarını, hırsızlardan ve kötü niyetli kişilerden korumak için ürettikleri bu kepenk sistemlerinin otomatik olanları, kullanışlı ve güvenilir olmasıyla tercih sebebi haline gelmiştir. Tamamen camdan oluşan ve kapıyı sadece kilitle koruyamayacak olan iş yerleri ve işletmeler için ideal olan bu sistem, hem iş yeri sahibini veya mülk sahibini yormayacak hem de işletmenin ya da mülkün en iyi şekilde korunmasını sağlayacaktır.

Otomatik Kepenk

En güvenilir sistemlerden biri olan çelik otomatik kepenk sistemleri, yapıldığı malzeme çelik olduğu için aşılması çok zordur. Sadece işletmeler ya da özel mülkler için değil de arabanızı korumak için de garaj kapınızı böyle bir sistemle korumanız sizin yararınıza olacaktır. Güvenilir olması dışında bir diğer avantajı ise pratik oluşudur. Bir düğme ile açılıp kapanabilen bu sistemler, sizi beden gücü olarak yormayacaktır. Bunun yanında, olumsuz mevsim koşullarına karşı dayanıklı olan çelik sayesinde, yağmur, dolu, kar gibi olumsuz etkenler iş yerinizi, mülkünüzü ya da garajınızı etkilemeyecektir.

PROJE BAŞLATMAYA HAZIR MISINIZ?