Rs Otomasyon

Otomatik Fotoselli Kapı

Otomatik Fotoselli Kapı

Otomatik Fotoselli Kapı

Günümüzde nerede ise her binada yer alan, görmeye alıştığımız özel mekanizmalı kapılar, otomatik kapılar olarak piyasada tanınmaktadır. Otomatik fotoselli kapılarda, fotosel kapıların üst kısımlarda yer almaktadır. Fotosel sistemi, otomatik fotoselli kapı sisteminin temelini oluşturur.

Otomatik Fotoselli Kapı

Otomatik kapılar içinde fotoselli kapılar, en çok tercih edilen kapı türleri arasında bulunur. Alkali metaller ışık algılayıcı olarak bilinmektedirler. Bu ışık algılayan sistemler, cam bir fanusun içine konulmaktadır. Karşısında biri durduğu zaman bir voltaj açığa çıkarak kapı açılmaktadır. Kapıda bekleyen kişiyi beyaz ışık olarak algılayan sensörün fotoseldir. Fotoselli kapı, görüşüne giren kişi için mekanizmasını çalıştırarak açılmaktadır.  

Otomatik fotoselli kapılarda, foto dirençler ile fotosel sistemi ortaya çıkmaktadır. Foto dirençler, ışık ortamına bağlı olarak değer değişiklikleri olmaktadır. Genel olarak kadmiyum sülfitten yapılmaktadırlar. Maruz kalınan ışık yoğunluğuna göre bu direncin değeri değişikliğe uğramaktadır. Direnç değerini, ışık değerinin düşmesi yükseltmektedir. Işığa duyarlı bu sensörlerde bulunan foto dirençler insan gözüne benzemektedir.

Otomatik fotoselli kapılarda yer alan fotosel sisteminde cihazın görüş kapsamı yükseltilerek veya düşürülerek güvenlik önlemi alınabilmektedir. Ayrıca gereksiz kapı açılış kapanışlarının önüne geçebilmek için ayarlanabilir durumdadır. Çoğunlukla alüminyum kasaya sahip fotoselli kapı modelleri farklı tasarımları ile de ilgi çekmektedir. Fotoselli kapılar, ısı tasarrufunu hem soğuk hem sıcak anlamda sağlamaktadır.    

Otomatik Fotoselli Kapının Faydaları Nelerdir? 

Enerji tasarrufu için üretilen otomatik fotoselli kapı, cam veya görünmez paslanmaz çelik krom çerçeveli camlar ile hazırlanan modern tasarımlara sahiptir. Bu tasarımlar, bu kapılara kolay bir geçiş sağlama özelliği kazandırır.

Enerji tasarrufu amacı ile üretilen otomatik fotoselli kapı, geçiş alanına girildiğinde kişiyi anında algılamakta ve bu algılama akabinde kendiliğinden yani otomatik olarak açılmaktadır. Otomatik fotoselli kapıların açılma mekanizmasında herhangi bir fiziksel güce ihtiyaç duyulmamaktadır. Kullanımı son derece zahmetsiz ve kolay olan bu otomatik kapı türü, estetik olması bakımından da her türlü dekorasyon tarzına uyum sağlar.

Bu tür kapılarda, işletme imajının, sürekli olarak yeni görünmesini sağlayan otomatik kapı hareketi fotosele bağlıdır. Bu nedenle ısı kaybı minimuma inmektedir. Özellikle giriş ve çıkış yoğunluğu olan alanlarda sessiz ve opsiyonel çalışma niteliği ile piyasada en çok satılan, talep gören kapı çeşitlerinin başında yer almaktadır.

Otomatik Fotoselli Kapı Çalışma Sistemindeki Detaylar

Algılama Sistemi

Radar olarak bilinen bir sistemdir. Bu sistem, kapıya yaklaşan objeyi algılamaktadır. Mikrodalga ve kızılötesi frekanslarla çalışan bir sistemdir. Bu sistemde, obje algılandığı zaman düşük voltajlı elektrik sistemi kontrol paneline gönderilmektedir. 

Kontrol Panelinin Yönetim Sistemi

Bu sistem, kapının ana beynini oluşturur. Bu kapıların, yönetim kısmında kullanılan bazı fonksiyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları, normal moddur. Norma mod, aç-kapa olarak da bilinir. Gece modunda olduğunda fotoselli kapı sürekli olarak açık kalabilirken sürekli açık mod tercih edildiğinde kapının açılıp kapanma özelliği olmamaktadır. Kış modunda ise kanatlar yarıya kadar açılmaktadır. Bu şekilde ısıdan çok önemli oranda tasarruf imkanı elde edilebilmektedir.

Motoru Yürütme Grubu Sistemi

Genel olarak sistemin en önemli kısmını motor ve yürütme grubu oluşturmaktadır. Günümüzde dekoderli motorlar oldukça fazla kullanılmaktadır.

Kanat Profilleri Sistemi

Ana malzemesi alüminyum olan profillerden oluşan kanat profiller sisteminde kanatların ağırlığı otomatik kapı performansı ile doğru orantılı olmaktadır.

Otomatik fotoselli kapı

Otomatik Fotoselli Kapının Özellikleri

– Bina girişinde enerji tasarrufu sağlamak ve güvenliği üst seviyede tutmak amacı ile kullanılırlar. 

– Hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri ve mağazalar gibi kalabalık olan mekanlar için pratik olması bakımından tercih edilir.

– Genellikle saydam cam olarak kullanılan otomatik kapı fiyatları, cam boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

– Kapılar, bir saniyeden daha az bir sürede çalışma özelliğine sahiptir. 

– Açık kalma zamanı ayarlanabilir. İstenilirse yarım dakika kadar kapanmayıp aynı şeklini muhafaza edebilir. 

– 150 volttan başlayan bir güçle çalışabilmektedir. 

– Elektrik kesintilerinde yaklaşık 5 kg kuvvetinde bir güç uygulanarak açılabilmektedir. 

– Sessiz olarak çalışır, kapı açılıp kapanma sesleri yoktur. 

– Çarpma veya sarsılma durumu olmadığı için deformasyonu çok uzun sürelere yayılmaktadır. 

– Uzun ömürlü ve güvenilir bir kullanım imkanı sağlarlar.  

– Ekonomik bakımdan bütçeye katkı sağlar.

– Kapı kapanırken arada kalan eşya ve insanlar için zarar görmelerini engelleyen emniyet amaçlı konulan fotosel bulunmaktadır.

PROJE BAŞLATMAYA HAZIR MISINIZ?