Rs Otomasyon

Mantar Bariyer

Mantar Bariyer

Mantar Bariyerin


Mantar bariyer, araçların giriş ve çıkışlarını kontrol etmek üzere uygulanmaktadır. Mantar bariyer Yayaların, motosikletlerin ve bisikletlilerin geçişlerini engellememektedir. Günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kontrollü güvenliği ve trafiği sağlamak amaçlı üretilen bariyer çeşitlerine mantar bariyer denmektedir. Mantar bariyer adının konulması ürünün şekil olarak mantar görünümünde olmasından kaynaklanmaktadır.

Mantar Bariyerin Kullanım Alanları

Mantar bariyer; askeri ve emniyet kurumlarında, tesislerde, holding gibi büyük şirketlerde, alışveriş merkezlerinde, belediye ve diğer kuruluşlarda yayalaştırma yapılması üzerine kullanılmaktadır. Kullanımı ve kullanım alanı oldukça fazladır. Kısacası yoğun güvenliğin olduğu yerlerde kendisi oldukça mevcuttur.

Mantar Bariyer Çeşitleri

Hidrolik Mantar Bariyer: Hidrolik, bir kuvvet üretip bu kuvveti iletmek için sıvı akışkan kullanma durumudur. Akışkanların mekanik özelliklerini incelemektedir. Bu sebeple hidrolik kontrol oluşumu kullanılır. İnip kalkan bir mantardır. Kontrol edilebilmektedir.  Çeşitli dayanıklılık testlerinden bariyerler geçmek zorundadır. Çarpmalara karşı olabildiğince sağlamdırlar. Araç girişinin engellenmesini sağlamaktadır. Uzun ömürlü olmakla birlikte herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulmamaktadır.

 Mekanik/Pnömatik Mantar Bariyer: Motorlu veya elektro motorlu olmasının yanı sıra diğer bariyerlere göre oldukça ekonomik hidrolik bariyer çeşitleridir. İnip kalkmakta manueldir. Herhangi bir bakıma ihtiyacı yoktur. Olabildiğince sağlamdırlar. 

Manuel Mantar Bariyer: Adı üzerinde elle çalışılıp kontrol edilebilen bariyer çeşitleridir. Hiçbir mekanizma olmadan elle indirilip kaldırılabilmektedir. Bariyerin açılabilmesi için özel bir anahtarı vardır. Otomatik kilitlenebilmesi için ayak ile basılır ve duba yere sıfırlanmaktadır. İçindeki gazlı havalı piston yukarı çıkarılmaktadır ve tekrar kilitlenmektedir.

Sabit Mantar Bariyer: Bariyerler metal araç ve gereçlerden üretilmektedir. Zemine sımsıkı sabitlenmiş bariyer çeşitleridir. Çünkü çarpma olasılıklarına göre güçlendirilmiştir. Zemine vidalandığı gibi sökülebilmektedir. Trafiğin olmaması için konulmaktadır. 

Ledli Dekoratif Mantar Bariyer: Teknolojik açıdan diğer mantar bariyerlerinden bir farkı olmamaktadır. Süsleyici ve estetik bir güzellik sağlamaktadır. Güvenlik hizmeti görevlerinde kullanılmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza da kolaylık sağlamaktadır. 

Teleskopik Mantar Bariyer: İç içe çıkarak kendisini göstermektedir. Bu biçimler hidrolik olarak kendisini göstermektedirler. 50 cm derinlikte olup 125 cm yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.

Yerden Çıkan Seyyar Elektrik Duba Baba Bariyer: Bu seyyar sistem insanların elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Bunlar enerji ihtiyaçlarını karşılamakta öncüldürler. Güçlü LED aydınlatma sistemi de vardır. 

Çarpma Testli Mantar Bariyer: Çok yüksek güvenlik gerektirir. En dayanıklı mantar bariyeri olmasından kaynaklanmaktadır. Hidrolik sistem ile çalışmaktadır. 

Havalı Mantar Bariyer: Pnömatik bir bariyer çeşididir. Sağlamlığı diğer bariyerler gibidir. Hava basıcı sayesinde çalışmaktadır.

Mantar Bariyer Neden Tercih Ediliyor?

Esas itibariyle hırsızlık vakalarını önlemek üzere tercih dedilmektedir.  Mantar bariyer, paslanmaz çelikten oluşmakta olup yüksek koruma ve dayanıklılık sağlamaktadır. Çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi dekoratif görünümleridir. Mantar bariyerlerin yüksek hız ile gelen aracın çarpması durumunda bile çok ciddi güvenlik sağlamaktadır. Acil anlarda da, manuel indirme ya da kaldırma yapabilmektedir. 

Mantar Bariyer Sistemlerinin Tanımı

Mantar Bariyer Sistemleri, istenilen şekilde üretilebilmektedir. Uzaktan kumanda, plaka tanıma, OGS ve HGS gibi kartlı sistemlerde çalışılabilmektedir. Yaya ve araç trafiğini düzenlemekle kalmayıp kazaları, çarpmaları da önlemektedirler. Farklı renk seçenekleri vardır. En az iki yıl garanti altında tutulmaktadırlar. Mantar bariyer sistemleri, uzmanlar tarafından yerli malı olarak üretilebilmektedir.

Sıcak bölgelerde kullanılabilir fakat hidrolik sistemler için yağ soğutucu mekanizma gerekmektedir. Mantar bariyer sistemleri yayaların geçişini engellememektedir. Olabildiğince seri ve hızlı çalışmaktadırlar. Elektrik ya da motor gibi başka bir mekanizması yoktur. İç kısmı çelikten ve metaldfen oluşmaktadır. Hasarlara karşı sağlamdırlar. İnsana ve çevreye herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Yüksek veya düşük olsun istenildiği her yerde mantar bariyer sistemleri kullanılabilmektedir.

Mantar bariyer sistemleri son derece yüksek tasarımlıdırlar. Trafikte yayaların güvenliğini da sağlamaktadırlar. Güvenliği sağlamak üzere havaalanı, gökdelen, kule, stadyum gibi yerlerde bir numaradırlar. Çok fazla yayaların olduğu alanlarda kullanılabilmektedir

mantar bariyer

Mantar Bariyerlerinin Kalite Standartları Var Mıdır?

Avrupa’dan Balkanlara, Türkiye’den Türki Cumhuriyetlere kadar geniş bir coğrafyada uzmanlık kalitesiyle etkisini göstermektedir. Mantar bariyer sistemleri, uluslararası bir boyuttadır. Bununla birlikte kalite standartları aşağıda yer almaktadır:

Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE)

 Makinelerde Elektriksel Güvenlik (LVD)

Elektromanyetik Uyumluluk (EMC)

Koruma Sınıfı Testi (IP68/IP67)

İngiliz Çarpışma Test Standardı (PAS68)

A.B.D. Çarpışma Test Standardı (ASTM)

Uluslararası Çarpışma Test Standardı (IWA 14)

Mantar bariyer, birçok referanslara sahiptir. Kalite belgelerinde de üstünlük sağlamaktadır.

PROJE BAŞLATMAYA HAZIR MISINIZ?